SPF у косметиці: що це таке, як вибрати і найпопулярніші міфи

У сучасному світі турбота про красу та здоров’я шкіри для багатьох стала одним із головних пріоритетів. Сонячне проміння – це про гарний настрій, тепло і радість, але їх вплив на шкіру може бути руйнівним. SPF – це один із ключових термінів, який вам потрібно засвоїти, якщо ви хочете захистити свою шкіру від негативного впливу сонця. Тому давайте розберемося, що таке SPF у косметиці і чому він відіграє важливу роль.

SPF – що це?

Sun Protection Factor або скорочено SPF, перекладається як “фактор захисту від сонця.” Це чисельне значення, що вказує на рівень захисту, який надає косметичний засіб від сонячних променів. Чим вище це значення, тим, відповідно, сильніший захист.

SPF в косметике

Як це все працює?

Коли ви наносите засіб із SPF на шкіру, воно створює бар’єр, який фільтрує негативну дію ультрафіолетових променів. SPF поглинає та розсіює сонячні промені, перш ніж вони досягнуть шкіри.

Науково доведено, що SPF у косметиці необхідний для захисту від:

  1. Сонячних опіків. Ультрафіолетові промені можуть спричинити почервоніння, лущення та навіть хворобливі опіки шкіри. SPF допомагає уникнути цих неприємних наслідків.
  2. Передчасного старіння. Сонячне проміння прискорює процес старіння шкіри, що втрачає свою пружність, а також є причиною появи зморшок і пігментних плям.
  3. Раку шкіри. Ультрафіолетові промені також можуть бути причиною розвитку раку шкіри. Регулярне використання засобів із SPF знижує ризик розвитку злоякісних пухлин.

Як правильно вибрати захист?

Для цього необхідно врахувати два важливі фактори:

  • Тип шкіри. Кожна людина має свій тип шкіри, і вибір SPF має відповідати цьому типу. Для сухої шкіри підходить зволожуючий SPF, а для жирної – легкий і матуючий.
  • Рівень захисту. Вибираючи засіб із SPF, зверніть увагу на його чисельне значення. Залежно від вашої потреби та умов, у яких ви перебуваєте, виберіть відповідний рівень захисту.

Щоб захист працював максимально ефективно, важливо не забувати про регулярне оновлення засобу з SPF кожні дві години, особливо при тривалому знаходженні на сонці.

SPF індекс

Цифри, які позначають рівень захисту SPF, також вказують, скільки ультрафіолетового випромінювання може знешкодити косметичний засіб. Щоб правильно вирахувати потрібний ступінь захисту, необхідно оцінювати всі сонячні промені, що потрапляють на шкіру, як 100%. Ділимо ці 100% на зазначений індекс SPF.

Наприклад, на косметиці вказано індекс SPF 30. 100 : 30 = 3,3%. Тільки ці 3,3% сонячного випромінювання потраплять на вашу шкіру, решту 96,7% буде заблоковано. За допомогую цієї простої формули можна легко вирахувати, скільки ультрафіолету заблокують популярні індекси SPF:

  • SPF 15 – 93% сонячних УФ-променів
  • SPF 30 – 97% сонячних УФ-променів
  • SPF 50 – 98% сонячних ультрафіолетових променів

Чому SPF вище за 50 краще не купувати?

Спочатку важливо розуміти, що жодна косметика не зможе відфільтрувати 100% ультрафіолету. Правильно використовуваний продукт SPF 50 блокує 98%, а SPF 100 – 99%.

Науково доведено, що засоби із SPF вище 50, цитуємо:

«Вводять в оману споживача та створюють штучне почуття безпеки. Люди з більшою ймовірністю неправильно використовують ці продукти і в результаті можуть зазнати більш шкідливого випромінювання».

Крім іншого, косметика з високим SPF обходиться дорожче і потребує більш високої концентрації сонцезахисних фільтрів. Деякі з їх інгредієнтів можуть викликати алергію та гормональні порушення.

Наприклад, у Австралії значення SPF обмежується лише на рівні 30, у Європі, Канаді, Японії – 50, а США допускається максимум 60.

Читайте також:

Міфи

Навколо косметичних засобів із SPF існують певні міфи, які важливо тут розвіяти. Ми вибрали найпопулярніші:

  1. У похмуру погоду захист від сонця не потрібен. Хмари пропускають приблизно 75% сонячних променів. Найстрашніше, що А-промені, які є винуватцями виникнення раку шкіри, взагалі не фільтруються хмарами та проходять безпосередньо. Саме тому SPF захист потрібний, просто можна вибрати засіб із меншою його кількістю.
  2. Після солярію шкіра не боїться сонця. Солярій опромінює шкіру в 10 разів більше А-променями, ніж сонце у найспекотніший день літа. Мало того, що ви отримаєте шалено велику дозу «опромінення», так це анітрохи не гарантує, що після неї ваша шкіра не страждатиме від звичайних сонячних променів. Захист обов’язковий, просто, можливо, у менших дозах.
  3. Захист із високим SPF може убезпечити шкіру на цілий день. Ні, дерматологи стверджують, що немає такого косметологічного захисту, який би повністю не пропускав сонячні промені. Якщо ви використовували, припустимо, SPF 50, це не означає, що опівдні вам не страшне перебування під палючим сонцем. По-перше, потрібно все одно йти у тінь і, по-друге, засіб захисту необхідно оновлювати протягом дня.
  4. Денний або тональний крем із SPF – це заміна сонцезахисних засобів. Денні та тональні креми не розраховані для тривалого перебування шкіри під сонцем. Вони допоможуть лише від короткочасного «опромінення» і більше розраховані на захист від перегріву шкіри. Якщо ви плануєте довго перебувати під відкритим сонцем, вам повноцінно допоможуть лише спеціальні сонцезахисні засоби.
  5. Одяг повністю захищає від сонця. Це може бути правдою, якщо використовувати спеціальний одяг із захистом від ультрафіолету. Звичайний літній одяг на 70% пропускає промені, що захистить шкіру від опіків, але не від перегріву та перевищення дозування А-променів. Це говорить про необхідність верхню частину тіла обробляти захистом із низькою кількістю SPF, якщо планується тривалий час перебувати на сонці.
  6. Минулорічні залишки захисних засобів можна використати цього року. Відкритий захисний засіб з часом втрачає свої властивості. Крім цього, там розмножуються різні бактерії та проходять процеси окислення. Це все може спричинити появу подразнення на шкірі, не кажучи вже про явне зниження рівня захисту.

Думаємо, цієї інформації про SPF в косметиці вам буде достатньо, щоб зрозуміти, що це таке і як це використовувати для захисту. Грамотний вибір засобу та його регулярне використання – додаткова гарантія збереження краси та здоров’я вашої шкіри на довгі роки.

Яна Михайличенко

Головний експерт та засновниця інтернет-магазину YaMi. Лашмейкер із багаторічним стажем. Професійно займається продажем косметики з 2015 року.

Оцініть статтю
YaMi
Додати коментар